Alla storlekar ett pris ❤️ upp til stl. 56!

Måttabeller för damer

Din längd och dina mått avgör storlekskategorin och den aktuella beställningsstorleken.

Mät din längd

165 till 172cm: normalstorlekar (N)
157 till 164cm: korta storlekar (K)
bup till 156 cm: extra korta storlekar (EK)
over 172cm: långa storlekar (L)

Mät sedan byst-, midje-, och höftomfång och jämför måtten med de mått som står i tabellen nedan. På så sätt får du fram din konfektionsstorlek.

För den kraftigt byggda kvinnan finns många av våra modeller i stora storlekar.

Vid dubbelstorlekar motsvarar vidden alltid den större konfektionsstorleken. Exempel: 40/42 motsvarar vidden i stl. 42.

Hur får jag rätt storlek?

Handla hemifrån i lugn och ro - ett roligare sätt att handla!
Men bara när kläderna har rätt storlek.

Är du osäker på vilken storlek som är rätt för dig?
Här får du information som hjälper dig att snabbt och enkelt hitta den rätta storleken.

Ett par minuter och ett måttband - mer behövs inte. Har du några frågor? Ring oss!

Masstabelle Damen

A bystomfång, bredaste stället

B vidd under bysten

C midjeomfång, ovanför höftbenen

D sidolängd från midjan ned till fotsulan

E innerbenslängd, från grenen ned till fotsulan

Information om storlekarna

Våra överdelar förlängs i standardstorlekar med ca 1 cm för varje konfektionsstorlek. Har en t-shirt i stl. 42 längden 66 cm, så har den i stl. 46 längden 68 cm. För att kunna orientera sig anger vi i produktbeskrivningen längden för stl. 42.

Bystomfång79-8283-8687-9091-9495-99100-104105-110
Midjeomfång69-7172-7475-7879-8283-8788-9293-98
Höfomfång88-9192-9596-99100-103104-108109-113114-118
N-storlek34363840424446
K-storlek17181920212223
EK-storlek175185195205215225235
L-storlek68727680848892

Bystomfång111-116117-122123-128129-134135-140141-146
Midjeomfång99-104105-110111-116117-122123-128129-134
Höfomfång119-123124-128129-134135-140141-146147-152
N-storlek485052545658
K-storlek24252627--
EK-storlek245255265275--
L-storlek96100104108--


Trosgördlar

Midjevidd i cmInternationella storlekar
63-6765
68-7270
73-7775
78-8280
83-8785
88-9290
93-9795
98-102100
103-107105
108-112110
113-117115


Strumpbyxor (specialstorlekar)

  • Storlek 1 = 43–45 (benlängt som 38/40, byxöverdel som 44/46)
  • Storlek 2 = 45–47 (benlängt som 40/42, byxöverdel som 48/50)
  • Storlek 3 = 47–49 ((benlängt som 42/44, byxöverdel som 48/50)
  • Storlek 4 = 49–51 (benlängt som 44/46, byxöverdel som 52/54)
  • Storlek 5 = 51–53 (benlängt som 46/48, byxöverdel som 52/54)

För fylligare kvinnor finns vissa strumpbyxor även i specialstorlekar. Detta innebär att benlängden är normal medan byxöverdelen är störe än normalt. Om du exempelvis har stl. 38/40 och vill att de ska sitta bekvämt kring höfterna, midjan och baken beställer du storlek 43-45.


BH och korsetter

Ange alltid artikelnummer, kupstorlek och beställningsstorlek vid beställning!

Vidd under liten bystBystomfångicmIntern. BH-storl. = Beställn. stl.
Kupa A liten bystKupa B liten bystKupa C fylling bystKupa D stor bystKupa E (DD) extra stor bystKupa F mycket stor bystKupa G mycket stor byst
63-6777-7979-8181-8383-85---65
68-7282-8484-8686-8888-9090-9292-9494-9670
73-7787-8989-9191-9393-9595-9797-9999-10175
78-8292-9494-9696-9898-100100-102102-104104-10680
83-8797-9999-101101-103103-105105-107107-109109-11185
88-92102-104104-106106-108108-110110-112112-114114-11690
93-97107-109109-111111-113113-115115-117117-119119-12195
98-102112-114114-116116-118118-120120-122122-124124-126100
103-107117-119119-121121-123123-125125-127127-129129-131105
108-112-124-126126-128128-130130-132132-134134-136110
113-117-129-131131-133133-135135-137137-139139-141115
118-122-134-136136-138138-140140-142142-144144-146120
123-127-139-141141-143143-145145-147--125

Ledig snitt

En ledig snitt ger större rörelsefrihet. Den följer figuren och sitter inte åt någonstans. De flesta modellerna har denna snitt.

Nyhetsbrev
  • Härliga sparerbjudande
  • Exklusiva kuponger
  • FRI FRAKT för din prenumeration
Information om sekretesspolicy
Vårt nyhetsbrev
Anmäl dig nu och spara 50,- kr i frakt !
Information om sekretesspolicy
Newsletter Banner Image